Naziv operacije: Kulturna dediščina za trajnostni razvoj turizma
Skupna vrednost operacije: 317.518,12 EUR
Viri sofinanciranja: Evropski sklad za regionalni razvoj
Znesek, višina sofinanciranja: 180.000,00 €
Status – faza: V teku
Ukrep: U1 Razvoj podjetništva
Na Občini Zavrč smo se v partnerstvu z Občino Gorišnica in Občino Cirkulane pristopili k operaciji Kulturna dediščina za trajnostni razvoj turizma, pri čemer je Občina Cirkulane vodilni partner operacije. Območje občin partneric je izjemno bogato s kulturno-etnografsko dediščino, ki odseva nekdanji kmečki način življenja in ustvarjanja, lokalnih običajev in avtohtonih dobrin.
V Zavrču bomo v okviru operacije izvedli projekt Dediščina Zavrča, ki zajema raziskave, delavnice in izdana bo strokovna publikacija, ki bo trajno na razpolago za vpogled ali v last, na sedežu občine, v knjižnicah in drugih javnih prostorih. Publikacija bo zajemala raziskave s področjih:
- Starejše zgodovine,
- Čas rimskega cesarstva
- Turki
- Vinogradništvo
V Gorišnici bo zgrajena recepcija na Dominkovi domačiji, v kateri je v okviru operacije predvidena ena zaposlitev za izvajanje ogledov na domačiji, ter prodajalna za prodajo lokalnih izdelkov in pridelkov.
V Cirkulanah pa bodo uredili Park dediščine, ki bo tudi v območju Natura 2000. V njem bodo obiskovalcem na enem mestu predstavljeni tradicionalni haloški objekti po vzoru nekdanjih haloških domačij. Z ureditvijo parka – postavitev tipične haloške cimprane hiše, hleva, kolarnice, čebelnjaka, kmečkega vrta in brajd, bo v Cirkulanah narejen pomemben korak za ohranjanje in promocijo kulturne in etnografske dediščine Haloz.
Cilj in namen izvedenih raziskav, dokumentiranja izsledkov, predstavitve snovne in nesnovne dediščine javnosti je poučevanje o kulturni dediščini okolja, njeno zavarovanje in ohranitev za prihodnje rodove. Ta bo obiskovalcem na ogled v okviru raznovrstnih dogodkov, prireditev, stalnih in začasnih razstav ter drugih aktivnosti. Cilji operacije so: spodbuditi ustvarjanje novih delovnih mest, povečanje št. obiskovalcev na območju, z medgeneracijskim sodelovanjem omogočiti različnim ranljivim skupinam vključitev v programe medgeneracijskega sodelovanja, ohranitev kulturne snovne in nesnovne dediščine.
Ciljne skupine v okviru operacije so: mladi, starejši, invalidi in ostala populacija Starejši bodo sodelovali pri raziskavah in vodili prikaz tradicionalnih znanj, spretnosti, starih običajev – prenos znanja na mlade. Mladi bodo pomagali soustvarjati prireditve in dogodke, se izobraževali.
OGLED DELAVNIC